
Whitepapers and dossziék
Szakirodalmi kiadványok
Mi a helyzet a bélrendszerrel?

Dokumentáció
A bélrendszer egészsége monogasztrikus állatoknál
9. kiadvány, tudományos publikációnk
26 oldal
A témák a következők:
- A táplálkozás hatása a teljesítményre és a bélrendszer egészségére
- Aktuális kihívások és megoldások monogasztrikus állatoknál
- Kvórumérzékelés és patogenitás
- Kutatás a Delaconnál
A bélrendszerről (2020)
Három évvel ezelőtt jelent meg az első Delacon-dokumentáció a bélrendszer egészségéről, „A baromfi bélrendszerének egészsége: jelenlegi kihívások és jövőbeli megoldások” címmel. Ebben a második dossziéban frissített információkat mutatunk be a sertések és baromfi bélrendszeri rendellenességeiről, továbbá bemutatjuk a Delacon legújabb fitogén megoldásait az egygyomrú állatok bélrendszerének egészség-megőrzésére.
Amióta az Európai Unió 2006-ban betiltotta az antibiotikumok profilaktikus alkalmazását az állatok növekedésének elősegítésére, ez világszinten is elkezdett terjedni. Bár az antibiotikumok terápiás alkalmazása az állatok jólétének biztosítására továbbra is elfogadott, az antibiotikumok kiválasztása azokra a szerekre korlátozódik, amelyeket humán vonatkozásban nem használnak, hogy elkerüljék az antibiotikum-rezisztencia esetleges kialakulását. Antibiotikus hatásuk miatt az ionoforos antikokcidiumok használatát egyes régiókban jogszabályok vagy a márkaépítési politika részeként is korlátozzák (pl. "No Antibiotics Ever"). Nyilvánvaló tehát, hogy az egygyomrú állatok bélrendszeri fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét serkentő alternatív takarmány-adalékanyagok iránti kereslet tovább fog növekedni, és arra számítunk, hogy a fitogén megoldások kulcsszerepet kapnak majd.
Biostrong® 510 EC

Kiadvány
Biostrong® 510 ECI számú kiadás.
Tudományos kiadványunk 8. száma
32 oldal
A témák közé tartoznak:
- A Biostrong® 510 EC hatásmechanizmusai
- Az állattenyésztési nyilvántartásba vétel folyamata
- Jelenlegi kutatások a Delaconnál
Biostrong® 510 EC: Tudjon meg többet a Delacon baromfiknak szánt zootechnikai takarmány-adalékanyagáról (2017)
Mindössze öt évvel azután, hogy a Delacon sikeresen megszerezte az első törzskönyvet egy fitogén termékre, mint zootechnikai adalékanyagra, 2017. március 9-én a Delacon megkapta a második törzskönyvet is, ezúttal az egyik fitogén baromfitermékre. A Biostrong® 510 EC megfelelt az Európai Unió hatóságainak magas érvényesítési követelményeinek, amelyek bizonyították, hogy igazolhatóan képes javítani a brojlercsirkék, a tojók, a kisebb jelentőségű hízó- és tojótyúkok teljesítményét. Ez a dosszié háttérinformációkat nyújt Önnek a Biostrong® 510 EC állattenyésztésben alkalmazott adalékanyagként való törzskönyvezés érdekében végzett különböző kísérletekről, amelyeket a Biostrong® 510-re vonatkozó hatékonysági adatok is alátámasztanak. A hatások életkortól való függetlenségére, az alom minőségére, a talp elváltozásaira és a baromfihús eltarthatóságára gyakorolt pozitív hatásaira, valamint a különböző madárfajoknál tapasztalt hatékonyságára vonatkozó részleteken túl, a Delacon szigorú és szabványosított minőségirányításáról is talál információkat, amely a Delacon által ismert, magas hatásfokú fitogén takarmány-adalékanyagok előállításához szükséges.
A baromfi bélrendszerének egészsége

Kiadvány
Bélrendszeri egészség a baromfiaknál
Tudományos kiadványunk 7. száma
24 oldal
A témakörök a következők:
- A baromfi leggyakoribb bélrendszeri rendellenességei-
Táplálkozási stratégiák és fitogének a brojlercsirkék és pulykák bélrendszerének egészségének támogatására.
A baromfi bélrendszerének egészsége: jelenlegi kihívások és jövőbeli megoldások (2016)
Minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kap a baromfi bélrendszerének egészsége.
Világszerte bővülnek azok a területek, ahol az állattenyésztésben a takarmányba adagolt antibiotikumokat betiltják, és a terápiás antibiotikumok használatának csökkentésére vonatkozó szabályozásokat vezetnek be. Ez új kihívásokhoz vezet, növelve a bélrendszeri rendellenességek előfordulását, valamint kihívások elé állítja a gazdákat és a takarmányozási szakembereket. A Delacon szívesen támogatja a baromfitermelőket abban, hogy megoldásokat találjanak a bélrendszer egészségének javítására, nemcsak fitogén takarmányadalékokkal, hanem különböző táplálkozási stratégiákkal is. Ebben a dossziéban számos szakértő tárgyalja a baromfi bélrendszeri rendellenességeit és a brojlercsirkék, tojók és pulykák bélrendszerének egészségét javító stratégiákat. Ezen kívül a Delacon bemutatja az antibiotikumok néhány jövőbeli alternatíváját.
Takarmányozási hatékonyság kérődzőkben

Kiadvány
Takarmányhatékonyság a kérődzőkben
Tudományos kiadványunk 6. száma
24 oldal
A témakörök a következők:
- Alacsony takarmányhatékonyság a kérődzőkben
- A teljesítmény és a takarmányhatékonyság javítása
- A bendő-mikrobióta és manipulációja
A kérődzők takarmányhatékonyságának és anyagcseréjének optimalizálása (2014)
Ez a dosszié a tej- és húshasznú marhák takarmányhatékonyságának javítását vizsgálja minden szempontból. Tárgyalja a takarmány-adalékanyagok jelentőségét a bendő-mikrobióta manipulálásában a takarmányköltségek csökkentése érdekében, valamint a genetikai szelekció lehetőségeit a takarmányhatékonyság javításáért. A kérődzők tápanyag-hasznosításával kapcsolatos megjegyzések mellett talál egy cikket a nitrogénhatékonyságról, valamint az üvegházhatású gázok csökkentésével kapcsolatos információkról. Külön kiemelésként összefoglalót adunk a különféle takarmány-adalékanyagokról, valamint arról, hogy a bendőre vagy az állat anyagcseréjére gyakorolt hatásuk révén hogyan javítják a kérődzők teljesítményét és a fajlagot. Továbbá arról is olvashat, hogyan javítható a takarmányhatékonyság a tejelő tehenek egészségszervezésének optimalizálásával és a megfelelő takarmányozási stratégiák követésével.
Tudásbővítés a tudományban

Kiadvány Különszám
Tudásbővítés a tudományban
Tudományos kiadványunk különszáma
12 oldal
A fitogén szakértelem bővítése:
- Jan Dirk v. d. Klis, baromfifaj-vezető
- Ester Vinyeta, sertésfaj-vezető
- Thierry Aubert, kérődzők faj-vezető.
Tudományos ismeretbővítés - Háromszorosára bővült a fitogén szakértelem (2013)
A Delacon a fenntarthatóságra különös tekintettel gyártott fitogén takarmány-adalékanyagok fejlesztésének úttörőjeként az intelligens növényi alapú állati teljesítményfokozók világszerte ismert vezető márkájává vált. Ebben a jegyzetben a Delacon bemutatja Önnek a "Species Leader" csapatát, amely vezető szerepet vállal és kiváló technikai szolgáltatást nyújt a fitogén termékeinkkel kapcsolatban. Olvassa el gondolataikat a Delacon azon küldetéséről, hogyan javítsák a termékek az állatok táplálkozási hatékonyságát, egészségét és élelmiszerbiztonságát, miközben minimalizálja a környezeti hatásokat.
EU regisztráció - takarmány-adalékanyagok

Kiadvány
EU regisztráció - takarmány-adalékanyagok
Tudományos kiadványunk 5. száma
8 oldal
Az állattenyésztésben alkalmazott takarmány-adalékanyagok uniós nyilvántartásba vételi eljárása, különös tekintettel az első, állattenyésztésben alkalmazott termékre, amely megkapta ezt az elismerést.
Az uniós nyilvántartásba vétel kihívásának kezelése (2012)
A Delacon büszke arra, hogy világszerte az első olyan fitogén takarmány-adalékanyagok gyártója, amelynek termékét az EU zootechnikai takarmány-adalékanyagként engedélyezte. Ebben a kiadványban olvashat a sertéstakarmányozásra szánt Fresta® F-ről, amely az első olyan teljesítményfokozó fitogén takarmány-adalékanyag, amelyet zootechnikai takarmány-adalékanyagként törzskönyveztek. A dosszié háttérinformációkat nyújt a takarmány-adalékanyagokra vonatkozó jogi követelményekről és az uniós szintű értékelési folyamatról. Továbbá betekintést nyújt a regisztráció alapját képező adattárba. A kiadványban a Biostrong® 510 EC brojlercsirkék tápanyag-emészthetőségére gyakorolt hatásairól is talál adatokat - ezek képezik az alapját egy másik, a baromfitakarmányozásban használt fitogén termék következő zootechnikai törzskönyvezésének.
Baromfi jólét

Kiadvány
Baromfi jólét
Tudományos kiadványunk 4. száma
16 oldal
Témák:
- Új EU szabályozás és fitogén anyagok
- Baromfitakarmányozás az állatjólét érdekében
- Pododermatitisz és hatása a brojlerek jólétére
Baromfi jólét: Az új szabályozási keretnek való megfelelés (2011)
Az elmúlt évtizedekben a baromfi jóléte jelentős figyelmet kapott. Ennek következtében az Európai Unió számos rendeletet adott ki a tartási körülményekre, valamint a takarmányozási, vágási és szállítási gyakorlatra vonatkozóan. Napjainkban az EU-n kívül számos ország követi ezeket a rendeleteket, és új jogszabályokat és szabványokat vezet be. Ebben a kiadványban megpróbálunk betekintést nyújtani az Európai Unió brojler- és tojótyúkok jólétére vonatkozó jogi keretrendszerébe. Milyen következményekkel jár a baromfitermelők számára, ha szigorúbb jóléti előírásokkal kell szembenézniük? Mivel járulhat hozzá a takarmányipar a baromfi jólétének javításához, illetve hogyan segíthet a gazdáknak megfelelni az új szabályozások követelményeinek?
Trendek a takarmányozásban

Kiadvány
Trendek a takarmányozásban
Tudományos kiadványunk 3. száma
36 oldal
A témák között szerepel:
- Nagyobb hatékonyság a sertéstenyésztésben
- Az antibiotikumos növekedésserkentők alternatívái
- Jobb tápanyag-emészthetőség
Trendek a takarmányozásban - Hol vannak a határok? (2010)Az
antibiotikumos növekedésserkentők 2006-os uniós betiltását szem előtt tartva ez a dosszié többek között az alternatív takarmányozási stratégiákkal foglalkozik, amelyeknek megoldást kell nyújtaniuk a bélműködés és a bél integritásának stabilizálására. A 36 oldalon belül a fitogén takarmány-adalékanyagok és a tápanyagok emészthetőségére gyakorolt kedvező hatásuk kerül ismertetésre. A monogasztrikus állatok immun-táplálkozásának áttekintése mellett egy konkrétabb cikk foglalkozik a baromfitenyésztés jövőbeli kihívásaival és fejlesztéseivel, valamint azzal, hogy a táplálkozási tényezők hogyan járulnak hozzá a brojlerek egészségéhez. Amikor a takarmányozás határairól van szó, figyelembe kell venni az állattenyésztés környezetre gyakorolt hatását. Így információkat talál az állatok szénlábnyomának kiszámításáról, valamint az ammóniakibocsátás csökkentésére irányuló megközelítésekről.
Hatékony táplálkozás

Kiadvány
Eredményes táplálkozás
Tudományos kiadványunk 2. száma
20 oldal
A témák között szerepelnek:
- A takarmányköltségek csökkentésének stratégiái
- Hogyan működik a jobb tápanyag-visszatartás?
- A fitogén takarmány-adalékanyagok táplálkozási értéke
Hatékony takarmányozás (2008)
A takarmányköltségek csökkentése mindig nagy érdeklődésre tart számot.
Ez a kiadvány áttekintést ad a jelenlegi nyersanyaghelyzetről, amely az elmúlt években drámaian romlott. Összegyűjtöttük továbbá a fitogén takarmány-adalékanyagok számos előnyét, amelyek valóban jelentősen hozzájárulhatnak a takarmányköltségek tartós csökkentéséhez. Az elmúlt években a kutatás és fejlesztés a korábbinál sokkal inkább a növényi eredetű hatóanyagok takarmányban nyújtott hatásmódjára koncentrált. A következőkben
olyan megközelítésekkel találkozhat, amelyekkel növelhető a jövedelmezőség a fitogén takarmány-adalékanyagok használatával, valamint a Delacon Performizer koncepciójának
magyarázatával, amely mind a gazdasági, mind az állattenyésztés-technikai teljesítményt optimalizálja.
Az ammónia dilemma

Dosszié
Az ammónia dilemma
Tudományos kiadványunk 1. száma
12 oldal
Témák:
- A mezőgazdaság a felelős a kibocsátásokért?
- Az ammónia akár 50%-kal történő csökkentése
- A természet, mint a "rendelkezésre álló legjobb technológia"
Az ammónia-dilemma (2007)
Az ammónia-kibocsátás fő garanciája a mezőgazdaság. A környezetre gyakorolt negatív hatások mellett az ammónia az állatok egészségére, jólétére és teljesítményére is hatással van. A takarmányon keresztül felvett nitrogén mintegy 30 százalékát az állat teste hasznosítja. A többi az ürülékkel és a vizelettel ürül ki. Az ürített nitrogént az állatok bélrendszerében található baktériumenzim, az ureázt szén-dioxidra és káros ammóniára bontja. A Delacon termékeinek megközelítése a tápanyagok emészthetőségének növelése és az ureáz aktivitásának minimalizálása természetes anyagokkal. Az ammóniáról és a Delacon megközelítéséről bővebben ebben a kiadványban olvashat.
Fehér könyv
Zootechnikai regisztráció: Bizonyított hatékonyság vs. vélt előnyök

Fehér könyv
- Zootechnikai regisztráció
- Független értékelés
- Bizonyított hatékonyság
Állattenyésztés-technikai nyilvántartásba vétel: a takarmányipar egyre inkább elfogadja a fitogén anyagokat az állatok teljesítményének javítása érdekében. Azonban még mindig nincs elegendő ismeret és tapasztalat a hatásmechanizmusukról és a kereskedelmi takarmányokban való alkalmazásuk optimális módjáról, ezért a fitogén anyagokat bizonyos szkepticizmussal lehet szemlélni. A piacon kínált fitogén termékek növekvő száma miatt egyre nehezebb megbízhatóan megkülönböztetni a "marketing termékeket" az állattenyésztést optimalizáló hatékony anyagoktól. A "zootechnikai takarmány-adalékanyagként" történő regisztráció és az azt alátámasztó független tudományos értékelés az EU hatóságai által bizonyítja a termék teljesítményét
Útmutató a fitogenetikához az AGP utáni korszakban

Fehér könyv
Útmutató a fitogenetikához az AGP utáni korszakban
- Mik azok a fitogén takarmány-adalékanyagok?
- A fitogének előnyei a takarmányozási programban
- A fitogének mint megoldás mind a hagyományos, mind az antibiotikummentes állományok esetében
- A fogyasztók nagyfokú bizalma és elfogadása a fitogénekkel szemben.
Útmutató a fitogenetikához az AGP utáni korszakban
Azóta, hogy az Európai Unióban 2006-ban betiltották az antibiotikumos növekedésserkentőket, a fitogén takarmány-adalékanyagok egyre nagyobb teret hódítanak a globális állattenyésztésben. Az Egyesült Államok 2017-ben betiltotta az orvosilag fontos antibiotikumok szubterápiás célú, növekedési teljesítményt elősegítő használatát, és néhány ázsiai ország, például Dél-Korea és Indonézia is megtette ugyan ezt. Ahogy a takarmány-adalékanyagok egyre nagyobb figyelmet kapnak a tudósok, a táplálkozástudományi szakemberek, a takarmánygyártók és a termelők körében, a fitogén takarmány-adalékanyagok holisztikus és széles spektrumú hatékonyságuk miatt egyre inkább reflektorfénybe kerülnek. A fitogén takarmány-adalékanyagok különösen a teljesítményre, a fenntarthatóságra, a takarmány- és élelmiszerbiztonságra gyakorolt hatásában óriási potenciál rejlik.